TNT Tornados Minor Hockey Association

Butcher Team


News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Webmaster on Tuesday, November 12, 2019 (77 views)
Please mark your calendars that picture days will be on Nov-17 and 24th.
Photos will be taken at the NTRC.
The schedule will be by team and will be posted shortly.

Click to view full-size image
Submitted By Webmaster on Thursday, November 7, 2019 (145 views)
It wasn't an easy road but our players went all the way to the finals at the Silver Stick Tournament in Owen Sound this past weekend. Read More

Click to view full-size image
Submitted By Webmaster on Wednesday, November 6, 2019 (234 views)
PLAYERS, COACHING STAFF AND PARENTS;

It has come to the attention of the TNT Board of Directors that some of our membership have been rude, uncooperative and disrespectful to the New Tecumseth Arena Staff. 
Read More

Click to view full-size image
Submitted By Webmaster on Saturday, October 19, 2019 (787 views)

TNT Minor Hockey is excited to announce that we will be offering Atom Roster Select this season, coached by Derek Eldridge.
What is ATOM Roster Select? Roster Select is a team made up of players from our existing ATOM house league teams through a try out process.

Read More

Click to view full-size image
Submitted By Webmaster on Friday, October 11, 2019 (200 views)
As in previous seasons TNT is happy to announce the Free Goalie Clinic will start up on Oct-21 at the Nott from 8:00pm to 8:50pm.
Please check the site regularly for any changes.

This clinic is open to any REGISTERED TNT player.
OMHA Headlines
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
WednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
Minor Atom AA - Sylvia Tremblett Memorial Tournament / International Silver Stick AA Regional Qualifier
Minor Bantam A - Bradford Blue and Gold
Bantam LL1 - St.George Tournament
PeeWee A - Bradford Blue & Gold tournament (8980)
Atom A
5:00 PM-6:20 PM
Practice
Minor PeeWee AA
5:30 PM-6:50 PM
Practice
Atom AA
5:30 PM-6:50 PM
Practice
Midget LL1
7:00 PM
@ East Gwillimbury Eagles 2
EGSC (West) [M-SR19-029]
Minor Bantam A
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Minor Midget AA
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Minor Bantam AA
8:30 PM-9:50 PM
Practice
Minor Atom A
5:00 PM-6:00 PM
Charged Practice
PeeWee A
5:30 PM-6:50 PM
Practice
Minor PeeWee A
6:00 PM-7:00 PM
Charged Practice
Bantam A
6:00 PM-7:20 PM
Practice
Bantam LL1
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam LL2
8:00 PM
vs. Beeton Stingers 2
Midget AA
8:15 PM
@ Markham Waxers
Centennial [M-AA19-035]
Minor Bantam A
1:15 PM
@ GOB Blues
Lefroy [61]
PeeWee LL1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice AA
5:30 PM-6:30 PM
Charged Practice
ATO
Atom RS
6:00 PM
vs. Aurora Tigers
Alliston NTRC (1) [YS19-ATRS-049]
Minor Bantam A
6:15 PM
vs. Whitby Wildcats
Bradford Leisure Center (Bradford) Green [31]
Minor Midget AA
7:00 PM
@ Newmarket Redmen
Magna (Forhan) [MM-AA19-038]
PeeWee LL 2
7:30 PM
vs. East Gwillimbury Eagles 4
Alliston NTRC (2) [P-SR19-046]
MIT
Mite Team 1 & Mite Team 2
6:50 AM-7:40 AM
Shared Practice
IP
IP Team 5 & IP Team 6
7:40 AM-8:30 AM
Shared Practice
ATO
Atom Team 3
8:30 AM-9:20 AM
Practice
IP
IP Team 3 & IP Team 1
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
IP
IP Team 2 & IP Team 4
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
ATO
Atom Team 1 & Atom Team 2
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
NOV
Novice Team 5 & Novice Team 6
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
ATO
Atom Team 4 & Atom Team 7
10:30 AM-11:20 AM
Shared Practice
NOV
Novice Team 1 & Novice Team 3
11:10 AM-12:00 PM
Shared Practice
ATO
Atom Team 5 & Atom Team 6
11:30 AM-12:20 PM
Shared Practice
NOV
Novice Team 4 & Novice Team 2
12:00 PM-12:50 PM
Shared Practice
PeeWee LL1
12:30 PM
vs. Innisfil Winterhawks 2
Alliston NTRC (2) [P-SR19-029]
Novice AA
1:00 PM
vs. Markham Waxers
Alliston NTRC (1) [NVAA-019a044]
PeeWee LL 2
1:30 PM
vs. Georgina Blaze 3
Alliston NTRC (2) [P-SR19-041]
Minor PeeWee AA
2:00 PM
vs. Newmarket Redmen
Alliston NTRC (1) [MP-AA19-072]
PeeWee AA
2:30 PM
vs. Markham Waxers
Alliston NTRC (2) [P-AA19-067]
Atom AA
3:00 PM
@ Richmond Hill Stars
Tom Graham (Burgundy) [A-AA-19-081]
Minor Bantam AA
3:30 PM
vs. Markham Waxers
Alliston NTRC (1) [MB-AA19-067]
Minor Midget LL
4:00 PM
vs. East Gwillimbury Eagles 2
Alliston NTRC (2) [MM-S19-120]
Minor Midget AA
5:00 PM
vs. Aurora Tigers
Alliston NTRC (1) [MM-AA19-063]
Midget LL2
5:30 PM
vs. Richmond Hill Kings 2
Alliston NTRC (2) [M-SR19-280]
Minor Bantam A
6:00 PM
vs. Burlington Junior Cougars
Bob Fallis Bradford [86]
Midget AA
7:00 PM
vs. Aurora Tigers
Alliston NTRC (1) [M-AA19-063]
ATO
Atom Team 2
8:00 AM-8:50 AM
Practice
ATO
Atom Team 3
9:00 AM
vs. ATO - Atom Team 1
ATO
Atom Team 4
10:00 AM
vs. ATO - Atom Team 7
NOV
Novice Team 4
10:00 AM
vs. NOV - Novice Team 2
IP
IP Team 5
10:00 AM
vs. IP - IP Team 6
IP
IP Team 1
10:50 AM
vs. IP - IP Team 3
NOV
Novice Team 1
10:50 AM
vs. NOV - Novice Team 3
ATO
Atom Team 5
11:00 AM
vs. ATO - Atom Team 6
NOV
Novice Team 5
11:40 AM
vs. NOV - Novice Team 6
IP
IP Team 4
11:40 AM
vs. IP - IP Team 2
PeeWee LL1
12:00 PM
vs. Georgina Blaze 2
PeeWee LL 2
1:00 PM
vs. Innisfil Winterhawks 1
Alliston NTRC (1) [P-SR19-042]
Atom A
2:00 PM
vs. Georgina Blaze
Alliston NTRC (2) [A-A-19-134]
Minor PeeWee A
2:00 PM
vs. Bradford Bulldogs
Alliston NTRC (1) [MP-A19-155]
Minor Midget A
3:30 PM
vs. Orillia Terriers
Alliston NTRC (1) [MM-A19-140]
Minor PeeWee AA
3:30 PM
vs. Barrie Colts
Alliston NTRC (2) [MP-AA19-068]
Novice AA
4:30 PM
@ Whitchurch-Stouffville Clippers
Stouffville (Pad A) [NVAA-019a056]
Bantam AA
4:30 PM
@ Richmond Hill Stars
Elgin Barrow (East) [B-AA19-054]
Bantam A
5:00 PM
vs. Bradford Bulldogs
Alliston NTRC (2) [B-A19-155]
Minor Bantam A
5:30 PM
vs. Barrie Colts White
Alliston NTRC (1) [MB-A19-144]
Minor Bantam AA
5:45 PM
@ Aurora Tigers
Minor Midget LL
6:30 PM
vs. East Gwillimbury Eagles 1
Alliston NTRC (2) [MM-S19-123]
Midget LL1
8:00 PM
vs. Lefroy Ice Breakers 1
Alliston NTRC (2) [M-SR19-271]
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Organization Record
2019-2020
Upcoming Games
  • Wed
    Nov 13
    7:00 PM
    Midget LL1
    at East Gwillimbury Eagles 2
  • Thu
    Nov 14
    8:00 PM
    Bantam LL2
    vs. Beeton Stingers 2
  • Thu
    Nov 14
    8:15 PM
    Midget AA
    at Markham Waxers
  • Fri
    Nov 15
    1:15 PM
    Minor Bantam A
    at GOB Blues
    Lefroy
  • Fri
    Nov 15
    6:00 PM
    ATO - Atom RS
    vs. Aurora Tigers
  • Fri
    Nov 15
    6:15 PM
    Minor Bantam A
    vs. Whitby Wildcats
    Bradford Leisure Center (Bradford) Green
View AllOnline Libraries
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from tntminorhockey.com on Wednesday, November 13, 2019 at 4:19 AM